0805Y0500103KST is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
In Stock: 123
Direct
KEMET
KEMET
TDK
TDK
KYOCERA AVX
10000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
0805 (2012 Metric) Standard MLCC
0805Y0500103KST
DigiKey Part Number
1608-1310-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805Y0500103KST
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805Y0500103KST Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)