0805J5000152JXT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Upgrade
KEMET
1500 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
0805J5000152JXT
DigiKey Part Number
0805J5000152JXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J5000152JXT
Description
CAP CER 1500PF 500V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805J5000152JXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)