0603J0630561FCT
DigiKey Part Number
0603J0630561FCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603J0630561FCT
Description
CAP CER 560PF 63V C0G/NP0 0603
Detailed Description
560 pF ±1% 63V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
0603J0630561FCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)