1206B106K160NX072T
DigiKey Part Number
1763-1206B106K160NX072TTR-ND - Tape & Reel (TR)
1763-1206B106K160NX072TCT-ND - Cut Tape (CT)
1763-1206B106K160NX072TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206B106K160NX072T
Description
MULTILAYER CERAMIC CAPACITOR
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.072" (1.83mm)