0805W106K160NT
DigiKey Part Number
1763-0805W106K160NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1763-0805W106K160NTCT-ND - Cut Tape (CT)
1763-0805W106K160NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805W106K160NT
Description
MULTILAYER CERAMIC CAPACITOR
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.054" (1.37mm)