0603BW225K160NGT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0603BW225K160NGT |
Description | CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 0603BW225K160NGT Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Mfr | Features Bonding Mountable, Gold Flash Termination |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.035" (0.89mm) |