0603BW225K160NGT
DigiKey Part Number
1763-1165-2-ND - Tape & Reel (TR)
1763-1165-1-ND - Cut Tape (CT)
1763-1165-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603BW225K160NGT
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0603BW225K160NGT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Features
Bonding Mountable, Gold Flash Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.89mm)