0603BB104K500YT
DigiKey Part Number
1763-1174-2-ND - Tape & Reel (TR)
1763-1174-1-ND - Cut Tape (CT)
1763-1174-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603BB104K500YT
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0603BB104K500YT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.89mm)