0402BB223K500YT
DigiKey Part Number
1763-1188-2-ND - Tape & Reel (TR)
1763-1188-1-ND - Cut Tape (CT)
1763-1188-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402BB223K500YT
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
0402BB223K500YT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.024" (0.61mm)