B061MB6S
DigiKey Part Number
1761-B061MB6S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B061MB6S
Description
AFL08751
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.1GHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 575MHz Bandwidth 3dB 3-SMD, No Lead
Category
Filter Type
Band Pass
Manufacturer
Knowles Dielectric Labs
Insertion Loss
3dB
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
3-SMD, No Lead
Frequency
6.1GHz Center
Size / Dimension
0.450" L x 0.200" W (11.43mm x 5.08mm)
Bandwidth
575MHz
Height (Max)
0.098" (2.49mm)