SA52-11SURKWA
DigiKey Part Number
754-SA52-11SURKWA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA52-11SURKWA
Description
.52" RED LED DISPLAY
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Anode 1.85V 10mA 0.689" H x 0.488" W x 0.285" D (17.50mm x 12.40mm x 7.25mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm)
Category
Color
Red
Manufacturer
Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.85V
Packaging
Bulk
Current - Test
10mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
110mcd
Number of Characters
1
Wavelength - Peak
645nm
Size / Dimension
0.689" H x 0.488" W x 0.285" D (17.50mm x 12.40mm x 7.25mm)
Power Dissipation (Max)
75mW
Digit/Alpha Size
0.52" (13.20mm)
Package / Case
10-DIP (0.600", 15.24mm)