APT1608SURC
DigiKey Part Number
754-APT1608SURCTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-APT1608SURCCT-ND - Cut Tape (CT)
754-APT1608SURCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT1608SURC
Description
1.6X0.8MM,RED SMD LED
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 628nm LED Indication - Discrete 1.9V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.9V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
640nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.85mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.85mm
Lens Size
1.20mm x 0.80mm