APHB1608LZGKSURKC
DigiKey Part Number
754-1955-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1955-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1955-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHB1608LZGKSURKC
Description
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD
Detailed Description
Green, Red 525nm Green, 630nm Red LED Indication - Discrete 2.7V Green, 1.8V Red 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APHB1608LZGKSURKC Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.7V Green, 1.8V Red
Mfr
Current - Test
2mA Green, 2mA Red
Series
Wavelength - Peak
515nm Green, 645nm Red
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.65mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.60mm x 0.80mm