APHB1608CGKSYKC
DigiKey Part Number
754-1851-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1851-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1851-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHB1608CGKSYKC
Description
LED GRN/YLW CLEAR 4SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green, Yellow 570nm Green, 590nm Yellow LED Indication - Discrete 2.1V Green, 2V Yellow 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APHB1608CGKSYKC Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V Green, 2V Yellow
Mfr
Current - Test
20mA Green, 20mA Yellow
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
130°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
574nm Green, 590nm Yellow
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.50mm
Lens Size
1.60mm x 0.80mm