APFA2507LSURKSYKZGKC
DigiKey Part Number
754-2151-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2151-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2151-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APFA2507LSURKSYKZGKC
Description
LED GREEN/RED/YL CLR 4SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green, Red, Yellow 525nm Green, 630nm Red, 590nm Yellow LED Indication - Discrete 2.65V Green, 1.75V Red, 1.85V Yellow 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APFA2507LSURKSYKZGKC Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.65V Green, 1.75V Red, 1.85V Yellow
Mfr
Current - Test
2mA Green, 2mA Red, 2mA Yellow
Series
Viewing Angle
125° Green, 130° Red, 115° Yellow
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
515nm Green, 645nm Red, 590nm Yellow
Configuration
Common Anode
Package / Case
4-SMD, No Lead
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
2.50mm L x 1.00mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.85mm
Lens Style
Rectangle with Domed Top
Base Product Number
Lens Size
2.10mm x 0.70mm