APA2106SYCK/J3-PRV
DigiKey Part Number
754-1778-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1778-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1778-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APA2106SYCK/J3-PRV
Description
LED YELLOW CLEAR SMD R/A
Detailed Description
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, No Lead
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
590nm
Size / Dimension
2.10mm L x 1.00mm W
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
1.70mm x 0.60mm