AA1608LQBS/D-295V
DigiKey Part Number
754-AA1608LQBS/D-295VTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-AA1608LQBS/D-295VCT-ND - Cut Tape (CT)
754-AA1608LQBS/D-295VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA1608LQBS/D-295V
Description
1.6X0.8MM (0603) BLUE PLCC2 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 465nm LED Indication - Discrete 2.65V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.65V
Mfr
Current - Test
2mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
460nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Oval with Flat Top
Height (Max)
0.70mm