T598B157M004AHE055 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 1411 (3528 Metric) 55mOhm @ 100kHz
T598B157M004AHE055
DigiKey Part Number
399-T598B157M004AHE055TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T598B157M004AHE055
Description
CAP TANT POLY 150UF 4V 1411
Detailed Description
EDA/CAD Models
T598B157M004AHE055 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz