T591D476M025ATE060
DigiKey Part Number
399-T591D476M025ATE060TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T591D476M025ATE060CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T591D476M025ATE060DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T591D476M025ATE060
Description
CAP TANT SMD AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 25 V 2917 (7343 Metric) 60mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T591D476M025ATE060 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
25 V