T541X337K016BT8610 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
330 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz
T541X337K016BT8610
DigiKey Part Number
T541X337K016BT8610-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T541X337K016BT8610
Description
CAP TANT POLY 330UF 16V 2917
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz