T527I107M006ATE070
DigiKey Part Number
399-11722-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-11722-1-ND - Cut Tape (CT)
399-11722-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T527I107M006ATE070
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 70mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T527I107M006ATE070 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
I
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz