T521V157M016ATE040 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 2,036
Datasheet
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
T521V157M016ATE040
DigiKey Part Number
399-T521V157M016ATE040TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T521V157M016ATE040CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T521V157M016ATE040DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T521V157M016ATE040
Description
CAP TANT SMD POLYMER
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T521V157M016ATE040 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
150 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
16 V