T521B475M035ATE150
DigiKey Part Number
399-14256-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-14256-1-ND - Cut Tape (CT)
399-14256-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T521B475M035ATE150
Description
CAP TANT POLY 4.7UF 35V 1411
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 1411 (3528 Metric) 150mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T521B475M035ATE150 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
4.7 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100kHz