T520V476M016ATE0707280 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1,000
Datasheet
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 567
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 70mOhm @ 100kHz
T520V476M016ATE0707280
DigiKey Part Number
T520V476M016ATE0707280-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520V476M016ATE0707280
Description
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T520V476M016ATE0707280 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz