T520V476M016ATE045
DigiKey Part Number
399-4739-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-4739-1-ND - Cut Tape (CT)
399-4739-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520V476M016ATE045
Description
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 45mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T520V476M016ATE045 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm @ 100kHz