T520V227M004ATE040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
KEMET Webinar - Polymer Capacitors - Your Solution When MLCC Lead Times Are Tight
T520V227M004ATE040
DigiKey Part Number
399-T520V227M004ATE040TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520V227M004ATE040
Description
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T520V227M004ATE040 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz