T520V227M004ATE012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 2917 (7343 Metric) 12mOhm @ 100kHz
KEMET Webinar - Polymer Capacitors - Your Solution When MLCC Lead Times Are Tight
T520V227M004ATE012
DigiKey Part Number
399-4082-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520V227M004ATE012
Description
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T520V227M004ATE012 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm @ 100kHz