T495D476M016ATE100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 2,715
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 1,444
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
47 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm @ 100kHz
T495D476M016ATE100
DigiKey Part Number
399-T495D476M016ATE100TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495D476M016ATE100
Description
CAP TANT SMD AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495D476M016ATE100 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
16 V