Image for T491D475K050AH8395 is not available
T491D475K050AH8395
DigiKey Part Number
399-T491D475K050AH8395TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491D475K050AH8395
Description
4.70UF 50.0V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 1.2Ohm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
50 V