SMP253MA4250MTR24 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMP253MA4250MTR24 |
Description | CAP FILM 2500PF 20% 1.5KVDC SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2500 pF Film Capacitor 250V 1500V (1.5kV) Paper, Metallized Nonstandard SMD |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SMP253MA4250MTR24 Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 100°C |
Mfr | Mounting Type Surface Mount |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Size / Dimension 0.500" L x 0.453" W (12.70mm x 11.50mm) |
Part Status Obsolete | Height - Seated (Max) 0.264" (6.70mm) |
Capacitance | Termination Solder Pads |
Tolerance ±20% | Applications EMI, RFI Suppression |
Voltage Rating - AC 250V | Ratings Y2 |
Voltage Rating - DC 1500V (1.5kV) | Base Product Number |