SC-10-E035J
DigiKey Part Number
399-SC-10-E035J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC-10-E035J
Description
CMC 350UH 10A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350 µH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 10A DCR 8mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SC-10-E035J Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
8mOhm
Manufacturer
KEMET
Voltage Rating - DC
250V
Series
Voltage Rating - AC
250V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
0.984" L x 0.630" W (25.00mm x 16.00mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.945" (24.00mm)
Inductance @ Frequency
350 µH @ 10 kHz
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Current Rating (Max)
10A