R60MF3100JB6AJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1,412
Datasheet
TDK
TDK
WIMA
WIMA
New at DigiKey
0.1 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
R60MF3100JB6AJ
DigiKey Part Number
399-R60MF3100JB6AJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60MF3100JB6AJ
Description
31.0PF 400V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.437" (11.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
400V