R60GR5330AA00K
DigiKey Part Number
399-13478-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60GR5330AA00K
Description
CAP FILM 33UF 10% 160VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Film Capacitor 90V 160V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R60GR5330AA00K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.106" (28.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
90V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
160V