PES228NKP3560QE4
DigiKey Part Number
399-PES228NKP3560QE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PES228NKP3560QE4
Description
ALU CAP 560UF 80V SMD CROWN
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Nonstandard SMD 123mOhm @ 100Hz 6300 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Ratings
Packaging
Tray
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
1.82 A @ 100 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
5.408 A @ 100 kHz
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
1.693" L x 0.709" W (43.00mm x 18.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
0.697" (17.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
123mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6300 Hrs @ 125°C