PEH200PJ5100MU2
DigiKey Part Number
399-PEH200PJ5100MU2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH200PJ5100MU2
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEH200PJ5100MU2 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
15.3 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
25.6 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.031" Dia (51.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.760" (95.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C