F862BZ564K310ALR0L
DigiKey Part Number
399-F862BZ564K310ALR0L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F862BZ564K310ALR0L
Description
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
0.56 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
F862BZ564K310ALR0L Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.472" W (18.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V