F862BY474K310R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1,642
Datasheet
In Stock: 395
0.47 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F862BY474K310R
DigiKey Part Number
399-F862BY474K310RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F862BY474K310R
Description
CAP FILM POLYPROP RAD X2
Detailed Description
EDA/CAD Models
F862BY474K310R Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V