F862BP224K310R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | F862BP224K310R |
Description | CAP FILM POLYPROP RAD X2 |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.22 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | F862BP224K310R Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 110°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Size / Dimension 0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.591" (15.00mm) |
Voltage Rating - AC 310V | Applications Automotive; EMI, RFI Suppression |
Voltage Rating - DC 630V | Ratings AEC-Q200, X2 |