F461FR685K250Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
6.8 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461FR685K250Z
DigiKey Part Number
399-F461FR685K250Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461FR685K250Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
1.240" L x 0.689" W (31.50mm x 17.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.102" (28.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
250V