EXV477M016A9MAA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EXV477M016A9MAA |
Description | CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 160mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EXV477M016A9MAA Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Impedance 160 mOhms |
Part Status Active | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.394" W (8.30mm x 10.00mm) |
Voltage - Rated 16 V | Mounting Type |
ESR (Equivalent Series Resistance) 160mOhm @ 100kHz | Package / Case Radial, Can - SMD |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Base Product Number |