EXV476M035S9HAA
DigiKey Part Number
EXV476M035S9HAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXV476M035S9HAA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 340mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EXV476M035S9HAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
196 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
340 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
340mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C