ERP610W471MEF0 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
KEMET
In Stock: 11,681
Datasheet
470 pF ±20% 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
ERP610W471MEF0
DigiKey Part Number
399-13590-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERP610W471MEF0
Description
CAP CER 470PF 760VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ERP610W471MEF0 Models
Category
Ratings
X1, Y1
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C