EEV226M050S9GAA
DigiKey Part Number
399-17342-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-17342-1-ND - Cut Tape (CT)
399-17342-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV226M050S9GAA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEV226M050S9GAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
49 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
70 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
2 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C