EE2-4.5NUH-L
DigiKey Part Number
399-11012-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-11012-1-ND - Cut Tape (CT)
399-11012-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EE2-4.5NUH-L
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EE2-4.5NUH-L Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
KEMET
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
0.45 VDC
Part Status
Active
Operate Time
2 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
1 ms
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy, Gold Alloy
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
500VA, 440W
Coil Resistance
145 Ohms
Coil Current
31.1 mA