EDH226M050S9GAA
DigiKey Part Number
399-EDH226M050S9GAATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-EDH226M050S9GAACT-ND - Cut Tape (CT)
399-EDH226M050S9GAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH226M050S9GAA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EDH226M050S9GAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
42 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
52.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C