EDH105M050S9BAA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDH105M050S9BAA
DigiKey Part Number
EDH105M050S9BAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH105M050S9BAA
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EDH105M050S9BAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
10 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
12.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C