CK05BX101K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 168
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 992
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
100 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor BX Radial
CK05BX101K
DigiKey Part Number
1001-2002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CK05BX101K
Description
CAP CER 100PF 200V 10% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CK05BX101K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bag
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)