C782U472MWWDAAWL25
DigiKey Part Number
399-C782U472MWWDAAWL25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C782U472MWWDAAWL25
Description
CAP CER 4700PF 760VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.591" Dia x 0.197" L (15.00mm x 5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)