C44PWGR5750T99K
DigiKey Part Number
399-C44PWGR5750T99K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44PWGR5750T99K
Description
CAP FILM 75UF 10% 2000 VDC
Detailed Description
75 µF Film Capacitor 850V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.4 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension
3.740" Dia (95.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
9.803" (249.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
850V
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)