C44PWGR5230T74K
DigiKey Part Number
399-C44PWGR5230T74K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44PWGR5230T74K
Description
CAP FILM 23UF 10% 200 VDC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23 µF Film Capacitor 850V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Box
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
2.953" Dia (75.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.866" (149.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - AC
850V
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)